Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děláme tento svět lepším pro naše děti?

23. 03. 2017 19:37:24
Co dnes děláme proto, aby se naše děti měly líp, než my? Jaký svět připravujeme pro naše děti? Je to svět, na který můžeme být pyšní nebo naopak svět plný věcí, které bychom svým dětem nikdy nepřáli? Kam dnes směřuje Evropa?

Snad každý rodič má jedno velké přání – aby se jeho děti měly líp, než se v životě měl on sám. A je zpravidla pro to ochoten i schopen obětovat a udělat velmi mnoho. Kdo děti nemá, ten zřejmě tuto věc nedokáže do těchto důsledků úplně pochopit.

Po pádu komunismu jsme se zbavili éry nesvobody a mohli jsme se důvodně těšit, že naše děti již žádné takové svinstvo nezažijí. Že budou konečně vyrůstat a moci žít svobodně a v bezpečí a v takovém právním prostředí, kde budou v úctě lidská práva a spravedlnost. To byla krásná představa plná naděje na lepší svět pro naše děti a jeho skutečné radosti a tehdejší země západních demokracií nás k takové představě mohly oprávněně inspirovat.

Měli jsme tehdy najednou možnost volně cestovat a poznat život v zemích těchto západních demokracií a porovnat ho s šedou totalitou u nás, kterou jsme právě odvrhli. Mohli jsme vidět spousty nádherných svobodou kypících měst a v nich navštívit a do sytosti poznat a vychutnat jejich nezapomenutelná místa plná romantiky a úžasné atmosféry a svobody. Taková byla ještě před nějakými 20 lety třeba města jako Paříž, nebo Londýn, Benátky, Florencie, Řím, Barcelona, Mnichov a mnoho dalších. A v nich žijící obyvatelé byli většinou svébytní a po právu hrdí na "génius loci", který zde vytvořili jejich předci a který je obklopoval a který lákal návštěvníky k dalším a dalším návratům. Byla to krásná místa k životu!

To bylo tenkrát a já jsem měl to štěstí tuto dobu a taková místa také osobně poznat. Do této svobodné a krásné Evropy jsme se tehdy „vraceli“, s nadšením stříhali drátěné zátarasy na hranicích a věřili v to, že něco takového konečně chceme zavést a zažít i u nás doma – v naší republice. A nějakou dobu to dokonce i začalo vypadat, že se dočkáme a že nová spojená a svobodná a demokratická Evropa bude ještě krásnější než v dobách jejího rozdělení „železnou oponou“ a že my budeme její součástí.

Ovšem dnešek tomu bohužel vůbec nenasvědčuje. Co můžeme vidět zejména v sousedních zemích na západ a na jih od nás? Můj pocit nad současným stavem by se dal popsat nejspíš slovy jako „sklíčenost a smutek“ (to zpočátku) a pak následuje „zlost a nenávist“ vůči těm, kdo něco takového dopustili. Protože vidím, že naše děti se téměř s jistotou nebudou mít lépe tak, jak jsme po krátkou dobu věřili, že se mít budou, a že bohužel zřejmě už nikdy nebudou mít možnost vidět a zažít skutečně svobodného ducha té dřívější staré demokratické Evropy, který zde byl a existoval a kterého jsme ještě mohli být svědky. Tato šance a možnost se dnes rozplývá jako pára nad hrncem.

Co se s námi a Evropou postupně v posledních letech stalo a děje?!

V místech, kde dříve stály jedinečné malebné krámky místních obchodníků, malé kavárničky a soukromé restaurace, vytvářející vždy jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru, nejprve začaly vznikat Kauflandy a Lidly se sortimentem stejným v celé Evropě a místní obchodníky často nahradily tržnice provozované asiaty či afričany. Dřívější původní atmosféra rozmanité, svobodné a také bezpečné Evropy začala nenávratně mizet.

A co víc – dnes se k tomu všemu ještě přidalo něco, o čem jsme dříve ani nesnili v těch nejčernějších nočních můrách. Po ulicích se dnes volně potulují tisíce cizích ilegálních imigrantů, často bez jakékoli totožnosti, kteří znamenají konec jakéhokoli pocitu bezpečí. Do Evropských měst vkročil a usadil se dříve nevídaný strach, všudy přítomný terorismus a napětí. Prakticky dnes a denně dochází k masovému vraždění a znásilňování na ulicích, veřejné kulturní akce hlídají těžkooděnci se samopaly s ostrými náboji a po setmění v řadě měst se lidé a zejména ženy bojí byť jen vyjít do ulic. Dříve zcela veřejná místa jsou doslova zabírána a obsazována cizími lidmi plnými nenávisti a zloby, prosazujícími jejich importované cizí zvyky, kulturu a náboženství, které jsou pro nás nepřijatelné a které sem vůbec nepatří!

Na něco takového jsme nebyli zvyklí ani za totalitní éry a nechceme si na to nijak zvykat, protože to není svět, ve kterém bychom chtěli žít a který bychom přáli naši dětem!

A co je snad ještě úplně nejhorší?

Jsou nám čím dál víc zavírány oči s tím, že se vlastně vůbec nic neděje a že je vše v nejlepším pořádku. Pravda je umlčována s tím, že ji nelze říkat, protože by údajně v někom mohla způsobit nepřípustnou zlost a nenávist. Všechno je proto oficiálně pokud možno jen krásné a Evropa prý vzkvétá a kráčí ke světlým zítřkům (samozřejmě s nezbytnou ódou na radost)! A úplně nakonec - Evropa jako taková již údajně ani nepatří nám a našim dětem, ale patří všem – každému, kdo sem přijde a vznese svůj jakýsi „nárok“ spočívající jen a pouze v tom, že prostě sem do ní jakkoli přišel.

A co naše děti? Ty to zatím většinou do důsledků nevidí a nedokáží docenit, oč zde přicházejí a co to všechno pro ně znamená. O to je to všechno ještě horší! Máme jim snad, jako za totality, kterou jsme zažili, veřejně lhát a říkat, jak je vše v pořádku a přitom trnout, zda se vůbec vrátí domů z nějakého koncertu či veřejné kulturní či sportovní akce? Zda je někdo na veřejnosti nezabije či neznásilní?

Neznám jedinou matku či otce, kteří by současný stav proto nesledovali s největšími obavami a strachem z budoucnosti. Plným právem! Takový svět totiž nikdo z nás našim dětem připravit určitě nechtěl.

Autor: Luděk Mazurek | čtvrtek 23.3.2017 19:37 | karma článku: 29.46 | přečteno: 466x

Další články blogera

Luděk Mazurek

Stoneův „Svět podle Putina“ – pravda nebo zinscenovaná propaganda?

Televize Prima převzala a vysílala 4 dílný dokumentární seriál "oscarového" (Četa) amerického režiséra Olivera Stonea s názvem „Svět podle Putina“. Jde o pravdu nebo o zinscenovanou proruskou propagandu? To posuďte sami.

24.6.2017 v 16:26 | Karma článku: 44.95 | Přečteno: 7596 | Diskuse

Luděk Mazurek

Evropská komise zahájila řízení směřující možná k definitivnímu rozpadu dnešní EU!

Evropská komise se dnes rozhodla, že zahájí řízení s Českou republikou, Maďarskem a Polskem za neplnění migračních kvót. Toto největší mocenské centrum EU se takto zjevně rozhodlo, že na misky vah položí utužení své centrální moci

13.6.2017 v 18:30 | Karma článku: 48.31 | Přečteno: 12535 | Diskuse

Luděk Mazurek

Islámská ideologie opět v Evropě vraždila! Jak dlouho ještě bude?

Tentokrát jsou obětí dokonce nevinné děti! Hledají se viníci. Hledají se příčiny. Vše je pod kontrolou, hlavně nehysterčit! Zřejmě „selhání jednotlivce“, jméno nejprve raději utajíme, aby nevznikly nežádoucí "nenávistné konotace".

23.5.2017 v 22:53 | Karma článku: 37.70 | Přečteno: 914 | Diskuse

Luděk Mazurek

Má nás zajímat, kdo bude novým francouzským prezidentem? Ano, dokonce musí!

My sice nového francouzského prezidenta nevolíme a ani volit nemůžeme, ale prezidentský kandidát Emmanuel Macron se netají tím, že má po svém zvolení ambice rozhodovat i o nás a že bude mít tu moc tak činit! Tedy zpozorněme!

1.5.2017 v 14:50 | Karma článku: 40.64 | Přečteno: 1723 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Martin Hatala

Marek Eben mě zklamal

Myslel jsem si o něm, jaký je to mistr v moderátorském oboru, ale i on chyboval. I tak pro mě jedničkou stále je, jen potvrdil rčení o tom, že i mistr tesař se někdy utne. Bylo to nedávno při komentování Karlovarského filmového

24.7.2017 v 14:16 | Karma článku: 18.03 | Přečteno: 1711 | Diskuse

Tomáš Flaška

Dělostřelecká příprava v Pobaltí

Pobaltské republiky od anexe Krymu děsí možnost, že by něco podobného potkalo i je. Tedy že velký ruský soused pod záminkou ochrany ruské menšiny pomocí neznámých zelených mužíků provede něco podobného.

24.7.2017 v 12:06 | Karma článku: 30.77 | Přečteno: 1159 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj teroru v Ammánu: A bude hůř ...

Zdá se, že islámský teror se přelil z Jeruzaléma a Judeje a Samaří na „Východní břeh“, tedy do jordánského Ammánu. Je to důsledek celoarabského protiizraelského podněcování.

24.7.2017 v 11:40 | Karma článku: 28.43 | Přečteno: 682 | Diskuse

Jiří Turner

Ústavní soud dal zapravdu páru gayů, zvítězil zdravý rozum nad neschopností parlamentu

Novela zákona o registrovaném partnerství se začne řešit, když je žalobou vymáháno právo jednoho z partnerů na společně vychovávané dítě. A právě absurdity s tímto spojené by novela měla řešit, ale nikomu se do toho nechce.

24.7.2017 v 10:43 | Karma článku: 12.23 | Přečteno: 775 | Diskuse

Libor Popovský

Velká Británie: Krize v souvislosti s ženskou obřízkou.

Překlad článku Soerena Kerna „UK: The Crisis of Female Genital Mutilation" pro českou verzi Gatestone Institute zpracovaný mnou a paní Helenou Kolínskou.

24.7.2017 v 9:12 | Karma článku: 23.37 | Přečteno: 717 | Diskuse
Počet článků 93 Celková karma 43.65 Průměrná čtenost 2352

Zajímám se o dění ve společnosti a mnohé věci mně připadají absurdní a nehodné 21. století. Nemám rád lživé zpravodajství a komentáře, politickou korektnost a pokrytectví a rád otevřeně nazývám věci pravými jmény.

Pod svými blogy již nadále nebudu vůbec diskutovat, nebo jen zcela výjimečně, za což se některým lidem předem omlouvám. 

(Jo, a ještě jedna věc - trolly, hulváty, sprosťáky a pašeráky v diskusích pod mými blogy opravdu nechci. Ty budu mazat bez jakéhokoli upozornění!) Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.